Yurtiçi Kargo Takip Sorgulama | Kargom Nerede | İletişim Bilgileri

Yurtiçi Kargo Takip Sorgulama

Yurtiçi kargo kargo takip, Türkiye sınırları içinde 81 il ve ilçelerine gönderisini bu firma ile yapan bireysel ya da kurumsal müşterilerin başvurduğu hizmetler arasında yer alır. Kullanıcılar gerçekleştirdikleri Yurtiçi Kargo takip işlemi ile gönderilerinin teslim edilme durumu hakkında bilgi alırlar.

Yurtiçi Kargo 1982 yılında kuruldu ve Türkiye’deki ilk Türk kargo markası oldu. Günümüzde, 17 Bölge Müdürlüğü, 33 Aktarma Merkezi, 900’den fazla şube ve acentesi, 16 bin den fazla çalışanı ve 5 binin üzerinde araç filosu ile Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet sunmaktadır.

Bu yazımızda Yurtiçi Kargo takip işleminin nasıl yapılacağını detayları ile anlatacağız.

KARGOM NEREDE?

“Kargom nerede”  diye merak eden kullanıcılar Yurtiçi Kargo kargo takip yaparak bu soruya cevap alabilirler. Sorunun cevabını merak edenler gönderimin yapıldığı firmanın gönderi araçlarını kullanarak takip işlemini gerçekleştirirler.

“Kargom nerede” sorgulaması yapanlar bekledikleri paketin teslim edilme süresi ile ilgili en yaklaşık sonuçları da almış olurlar. Bu hizmet sayesinde kargonun teslim edilmesi aşamasında alıcının adresinde bulunması da sağlanmış olur. Yurtiçi Kargo’nun sunduğu gönderi takip hizmetinden yararlanan kullanıcıların Yurtiçi Kargo ürün takip yapmasının altında da bu neden yatmaktadır.

YURTİÇİ KARGO TAKİP

Yurtiçi Kargo kargo takip işlemi gerçekleştirecek olanların yapması gereken ilk iş firmanın internet sitesine girmektir.

Yurtiçi kargo takip firmanın internet sitesindeki online servisler menüsünde yer alan “Gönderi sorgula” sekmesine basılarak gerçekleştirilir. İşlem gönderi kodunun ekrandaki kutuya yazılması ile sonuçlanır. Bu işlem ile kargonuzun nerede olduğunu ve kargo hareket detaylarını öğrenebilirsiniz.

Yurtiçi gönderi takip işleminin sonucu kısa bir süre içinde ekranınızda olacaktır. Yurtiçi kargo kargo takip ile sipariş ya da gönderi yola çıktı mı, transfer merkezine ulaştı mı, şubeye geldi mi gibi önemli detayları öğrenme şansınız olacak.

YURTİÇİ KARGO TAKİP SORGULAMA

Yurtiçi kargo takip no ile sorgulama yapılabildiği gibi Yurtiçi kargo paket takip yapmak isteyen bireysel kullanıcılar ayrıca, firmanın internet şubesine üye olarak veya cep telefonu modellerine göre Yurtiçi Kargo Android / Yurtiçi Kargo Ios uygulamalarını indirerek tüm gönderilerini otomatik olarak takip edebilirler.

YURTİÇİ KARGO TAKİP İLETİŞİM

Yurtiçi Kargo takip telefon içinse firmanın şubeleri ya da çağrı merkezine ulaşılabilir. Çağrı merkezi aracılığıyla kargo takip yapmak için 444 99 99 numaralı çağrı merkezi aranarak kargonun durumu hakkında bilgi alınabilir.

Yurtiçi Kargo ile gönderim yapılma aşamasında paket teslim edilirken kargo takip numarası almayı unutan bir kullanıcı ne yapmalıdır? Bu durumda gönderen ya da alıcı için Yurtiçi kargo takip numarası öğrenme zorunluluğu doğar. Bu durumda takip kodunu öğrenmek Yurtiçi Kargo şubesine gidilebileceği gibi şube aranarak yardım istenebilir. Bu isteğin sonunda gerekli bilgi Yurtiçi çalışanları tarafından sağlanacaktır. Yurtiçi kargo takip gönderi kodu nasıl öğrenilir sorusunun cevabı böylece bulunduktan sonra gönderi takibi rahatlıkla yapılabilir.

Yurtiçi Kargo takip ve teslimat aşamasında herhangi bir sorun yaşanması durumunda firmanın verdiği hizmet ile ilgili bir şikayet kaydı oluşturmak da hizmeti alanların başvurabileceği bir yoldur. Böyle bir olay yaşanırsa Yurtiçi Kargo şikayet de yapılmalıdır.

YURTİÇİ KARGO İLE NASIL KARGO GÖNDERİLİR?

Hafta içi günlerinde Yurtiçi Kargo ile Türkiye’nin 81 iline ve ilçelerine gönderim yapılabilmektedir. Gönderim yaparken kargonuzun adresinizden alınmasını istiyorsanız 14.00’e kadar 444 99 99 Alo Yurtiçi Kargo’yu arayıp bilgilendirme yapmanız gerekmektedir. Ya da 15.30’a kadar şubelere haber verilmelidir.

Paketi kendiniz teslim etmek isterseniz de saat 18.00’e kadar en yakın şubeye gidebilirsiniz.

Hafta sonu ise Kargonuzun adresinizden alınmasını istiyorsanız 10.30’a kadar 444 99 99 Alo Yurtiçi Kargo’yu arayarak bildirebilir ya da 11.00’e kadar şubelere haber verebilirsiniz.
Dilerseniz saat 17.00’ya kadar herhangi bir Yurtiçi Kargo Şubesine gelerek de kargonuzu teslim edebilirsiniz.

Yurtiçi ile gönderilen kargonun teslimat süreleri de firmanın internet sitesinde Gönderi Teslimat Süreleri sekmesinden öğrenilebilir.

Gönderilerin şubeden şubeye;

0-600 kilometre mesafeye kadar taşınacak gönderilerin minimum 1, maksimum 2 iş gününde teslim şubesine ulaştırılması hedeflenmektedir.

600-1200 kilometre mesafe arası taşınacak gönderilerin minimum 2, maksimum 3 iş gününde teslim şubesine ulaştırılması hedeflenmektedir.

1200 km üzeri mesafeye taşınacak gönderilerin minimum 3, maksimum 4 iş gününde teslim şubesine ulaştırılması hedeflenmektedir.

Kapıdan kapıya teslim gönderilerdeki teslimatlarda ise;

0-600 kilometre mesafeye kadar taşınacak gönderilerin minimum 1, maksimum 4 iş gününde müşteri adresine ulaştırılması hedeflenmektedir.

600-1200 kilometre mesafe arası taşınacak gönderilerin minimum 2, maksimum 5 iş gününde müşteri adresine ulaştırılması hedeflenmektedir.

1200 kilometre üzeri mesafeye taşınacak gönderilerin minimum 3, maksimum 6 iş gününde müşteri adresine ulaştırılması hedeflenmektedir.

YURTİÇİ KARGO FİYATLARI NE KADAR?

Yurtiçi Kargo fiyatlarına firmanın internet sitesinde yer alan fiyat listesinden ulaşmak mümkün.

Yurtiçi kargo taşımalarında, ağırlığa dayalı hesaplama ve hacimsel ağırlığa dayalı hesaplama işlemi yapılır. Hangi değer daha yüksekse kargo fiyat hesaplama o değere göre yapılır. Fiyatın hesaplanmasında kargonun gönderileceği kat edeceği mesafe de göz önüne alınır. Mesafeye bağlı ücretlendirmede şehir içi, yakın hat, kısa hat, orta hat ve uzun hat gönderileri göz önüne alınır.

İnternet sitesinde ayrıca “Fiyat hesapla” butonundan yapılabilir. Bunun için gönderinin çıkış ve varış adresi ile gönderinin türü ve ağırlığının verilmesi gerekmektedir.

Örneğin İstanbul Şişli’den İzmir Karşıyaka’ya 0-500 gr arası ağırlığa sahip dosya ya da evrak adresten adrese 24.27 TL’ye gönderilebilmektedir.

DESİ HESAPLAMA NEDİR?

Desi hesaplama gönderinin hacimsel ağırlığını öğrenmek için yapılan işlemdir.

Formülü: Uzunluk x Genişlik x Yükseklik/ 3000’dir.

İşlemi 40x30x30 ebatlarındaki koli için yaparsak sonucu 12 olarak buluruz. Eğer 5 kilogramlık bir gönderi bu ebattaki bir kolye konulursa ücretlendirme 5 kg. üzerinden değil, yüksek olan 12 değeri üzerinden yapılacaktır.

YURTİÇİ KARGO İLE ÇALIŞAN FİRMALAR

Yurtiçi Kargo ile yurtiçine bireysel gönderiler yapılırken, kurumsal firmalar ile e- ticaret siteleri ile ve online alışveriş siteleri arasında da kargo gönderimleri için Yurtiçi Kargo’yu tercih edenler vardır. Yurtiçi’ni tercih eden firmalar arasında;

 • trendyol
 • hepsiburada
 • morhipo
 • kitapseç
 • samsung
 • çiçek sepeti
 • mavi heans
 • boyner
 • d&r
 • civil
 • tekzen
 • N11
 • bauhasus
 • Gittigidiyor
 • Kidega
 • deniz butik
 • patırtı gibi firmalar vardır.

TRENDYOL YURTİÇİ KARGO TAKİP

Online alışveriş sitesi Trendyol’dan alına herhangi bir ürün için kargo takibini yapmanın iki yolu vardır. Bu yolların ilki Trendyol’un takip aracını kullanıp, kargo takip numarası yazarak işlemi gerçekleştirmektir. İkinci seçenek ise kargo takibini, paketin taşımasını üstlenen Yurtiçi Kargo üzerinden yine kargo takip numarası kullanarak yapmaktır.

D&R YURTİÇİ KARGO TAKİP

D&R Yurtiçi kargo takip hem alışverişin yapıldığı D&R’ın internet sitesi üzerinden hem de paketi taşıyan Yurtiçi Kargo üzerinden, takip numarası kullanılarak yapılabilen bir işlemdir.

N11 YURTİÇİ KARGO TAKİP

N11’den alışveriş yapan bir kişi kargo hizmetini de Yurtiçi Kargo’dan alacaktır. Bu durumda hem alışveriş yaptığı site üzerinden hem de paketi getirecek olan Yurtiçi Kargo üzerinden, takip no kullanarak kargo takip yapılabilir ve tahmini teslimat anı öğrenilebilir.

MORHİPO YURTİÇİ KARGO TAKİP

Bir giyim mağazası olmasının yanında ev eşyaları ve kozmetik ürünleri de satan Morhipo’dan ürün alanlar da kargo takibinin hem alışveriş yapılan iste hem de kargoyu taşıyan Yurtiçi üzerinden gerçekleştirebilir.

PATIRTI YURTİÇİ KARGO TAKİP

Patırtı üzerinden giyim, kozmetik, ev eşyası ya da aksesuar alanların ürünlerinin Yurtiçi Kargo taşıyacaktır. Bu durumda kargo takibi de hem Patırtı üzerinden hem de Yurtiçi Kargo üzerinden yapılabilir. Bunun için gerekli tek biligl kargo takip numarasıdır.

DENİZ BUTİK YURTİÇİ KARGO TAKİP

Deniz Butik internet sitesinden alışveriş yapıldıysa ürünler kapınıza kadar Yurtiçi Kargo ile getirilecektir. Ürünlerin kargo takibi butiğin internet sitesinden “Kargom nerede“ sekmesinden ya da Yurtiçi Kargo üzerinden yapmak mümkündür.

YURTİÇİ KARGO İLE GÖNDERİMDE SIK SORULAN SORULAR

Yurtiçi ile kargo gönderirken, gönderim yapacak kişilerin aklında pek çok soru vardır.  Bu sorulardan bazıları şöyledir:

 1. Nasıl ve ne şekilde gönderi yapabilirim?
 2. Kargo nasıl paketlenmelidir?
 3. Kargo nasıl takip edilir?
 4. Yurtiçi kargo takip numaramı bilmiyorum, nasıl öğrenebilirim?
 5. Yurtiçi kargo takip gönderi kodu nasıl öğrenilir?
 6. Kargo nasıl fiyatlandırıyor?
 7. Taşınması yasak kargolar nelerdir?
 8. Gönderi kaç gün içinde alıcısına teslim ediliyor?
 9. Kargo gönderirken paket/kolinin maksimum ücrete esas ağırlığı ve uzunluğu ne olmalıdır?
 10. Alıcı adresinde bulunamadığında ne yapılıyor? Herhangi bir sebepten dolayı teslimatı gerçekleşmeyen kargom ne kadar sürede şube/acentede bekletilir?

Bu soruların cevaplarına da firmanın internet sitesinden ulaşılabilir.

YURTİÇİ KARGO HİZMETİ VEREN FİRMALAR VE TAKİP İŞLEMLERİ

Türkiye’de Yurtiçi Kargo dışında da yurtiçi kargo hizmeti veren firmalar da var. Bu firmalar ile gönderim yapan ya da paket bekleyenler de kargo takip işlemi yapmaktadırlar.

UPS YURTİÇİ TAKİP

UPS yurtiçi kargo takip işlemini gerçekleştirecek olanların ilk adımı firmanın internet sitesine girmek olmalıdır.

Siteye girildiğinde üst kısımda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada ise yurt içi işlemle ve yurtdışı işlemler için iki farklı seçenek olduğu görülecektir. İşlem yurtiçi kargo işlemi olduğu için yurt içi kutucuğuna takip numarası yazılmalıdır. İşlemin son aşaması “Ara”  butonuna basmak…

MNG KARGO TAKİP

MNG kargo takip, firmanın internet sitesinde ana sayfada bilgi hizmetleri menüsünden gerçekleştirilebilir. Gönderi takip aşlığında yapılan işlem için takip numarası ya da fatura seri ve no yeterli olacaktır.  MNG’de de e-ticaret işlemlerinin takibi ayrı bir işlemdir.

SÜRAT KARGO TAKİP

Sürat Kargo’nun internet sitesine girildiğinde üst kısımda ve ya sayfa sonunda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada “takip numarasına“ yada “fatura numarasına” göre takip seçeneğinin yanı sıra “Web sipariş koduna” göre sorgulama alternatifi vardır. Takip numarası, fatura numarası ya da Web sipariş kodunun kutucuğa yazılması yurtiçi gönderi takip için yeterlidir.

ARAS KARGO TAKİP

Aras Kargo kargo takip işlemi gerçekleştirecek olanların yapması gereken ilk iş firmanın internet sitesine girmektir.

Siteye girildiğinde ana sayfada yer alan “Kargo takip“ sekmesine tıklandığında  kullanıcıların karşısına 2 kutucuk çıkacak. İlk kutucuk takip numarası yazılarak yurtiçi gönderi takip yapılabilmesini sağlayan kutucuktur.

İkinci kutucuk ise e-ticaret takip için ayrılan kısımdır. Burada alışveriş yapılan e-ticaret sitesi seçilip takip no’su yazıldığında Aras kargo paket takip yapılabilir.