UPS Yurtiçi Kargo Takip Sorgulama | Kargom Nerede | İletişim Bilgileri

UPS YURTİÇİ KARGO TAKİP

UPS yurtiçi kargo takip işlemini, genel olarak yurtdışı kargo hizmetleri ile bilinen UPS’ten yurtiçi gönderi hizmeti alanlar gerçekleştirir.

UPS gerek kişisel gönderimlerde, gerekse de online alışveriş sitelerinin yurtiçi kargo gönderimleri için kullanılırken, gönderinin ne zaman hedef adrese ulaşacağını merak edenler UPS yurtiçi kargo takip işlemini gerçekleştirirler.

Gelin bu işlem nasıl yapılır birlikte inceleyelim…

KARGOM NEREDE?

Kargom nerede sorusu, kargo takip yapılmasının önünü açan sorudur. Bu sorunun cevabını arayan kullanıcılar gönderim yapılan firmanın takip araçlarını kullanarak sorgulama yaparlar.

Kargo taşıması sektörünü ayakta turan yurt içi taşımalarda da en sık kullanılan hizmet kargo takip hizmetidir. Kargom nerede sorgulaması yapan kullanıcılar paketin teslim edilme süresi ile ilgili yaklaşık sonuç alırlar. Böylece teslimat yapılacağı zaman adreslerinde bulunurlar. UPS’in sunduğu yurt içi kargo hizmetinden faydalanan kullanıcıların UPS kargo ürün takip yapmasının altında da işte bu neden yatar.

UPS YURTİÇİ KARGO TAKİP

UPS yurtiçi kargo takip işlemini gerçekleştirecek olanların ilk adımı firmanın internet sitesine girmek olmalıdır.

Siteye girildiğinde üst kısımda bulunan Online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada ise yurt içi işlemle ve yurtdışı işlemler için iki farklı seçenek olduğu görülecektir. İşlem yurtiçi kargo işlemi olduğu için yurt içi kutucuğuna takip numarası yazılmalıdır. İşlemin son aşaması “Ara”  butonuna basmak….

UPS yurtiçi kargo takip sonucu kısa bir süre içinde ekranınızda olacak ve siz siparişiniz ya da gönderiniz yola çıktı mı, transfer merkezine ulaştı mı, şubeye geldi mi öğrenebileceksiniz.

UPS DETAYLI SORGU

UPS yurtiçi kargo takip işlemini “Detaylı sorgu” başlığı altına yapmak mümkün. Bu sekmeye girildiğinde gönderenin müşteri kodu – referans numarası veya fatura / irsaliye numarasına göre kargo takip yapılabilir.

Gönderen UPS Paket Servis’inin vermiş olduğu Müşteri Kodu ile gönderenin verdiği Referans ya da Fatura/İrsaliye numarası ile, alıcı da gönderiyi yapanın müşteri kodu ile referans ya da fatura/irsaliye numarasını yazarak paketlerini takip edebilir.

Alıcı müşteri kodu – referans numarası veya fatura / irsaliye numarasına göre takip ise UPS’in alıcıya verdiği müşteri kodu ile beraber referans ya da fatura/irsaliye numarasını yazarak yapılabileceği gibi gönderen tarafından alıcı müşteri kodu ile, referans ya da fatura/irsaliye numarası yazarak da yapılabilir.

UPS kargo paket takip yapanlar sipariş verdikleri ürünlerin ya da gönderimini yaptıkları paketin teslimatında herhangi bir gecikme yaşandığını öğrendiklerinde firmayı arayarak sorunun çözümünü talep edebilirler. Ya da UPS yurtiçi gönderi takip yaparak paketinin şubeye geldiğini öğrenen bir kullanıcı, paketin kapısına kadar gelmesini beklemeden şubeden kendisi teslim alma yolunu da tercih edebilir.

UPS KARGO TAKİP SORGULAMA

UPS kargo takip no ile sorgulama yapmak için gereken bilgi kargo takip numarasıdır. Bu numara gönderimi yapılacak paket UPS şubesi ya da kuryesine teslim edilirken paketin üzerine yapıştırılan numaradır. Bu numaranın alınması kargo sorgulamanın sağlıklı yapılmasını sağlar.

Oldu da paketi teslim edilirken kargo takip numarası alınmadı. Bu durumda UPS kargo takip numarası öğrenme zorunluluğu doğar. Bu durumda “UPS kargo takip gönderi kodu nasıl öğrenilir” sorusunun cevabı bulunmalıdır. Takip kodunu öğrenmek UPS şubesine gidilebilir ya şube aranarak “UPS kargo takip numaramı bilmiyorum” diyerek yardım istenebilir. Bu isteğin sonunda UPS görevlileri gerekli bilgiyi sağlayacaktır.

UPS KARGO TAKİP İLETİŞİM

UPS yurtiçi kargo takip yapmanın tek yolu bilgisayar kullanmak değildir. UPS kargo takip telefon ile de yapılabilir. Firmanın şubesi ile iletişim kurularak kargo takip numarası verildiği takdirde telefonun diğer ucundaki görevli takip işleminin sonucunu iletebilir.

Öte yandan akıllı telefona indirilecek UPS Mobile uygulaması olabilir. Uygulama telefona indirildikten sonra istenilen zamanda istenilen yerde UPS yurt içi kargo takip rahatlıkla yapılabilir.

UPS kargo ile herhangi bir sorun yaşanması durumunda firmanın verdiği hizmet ile ilgili bir şikayet kaydı oluşturmak da hizmeti alanların başvurabileceği bir yoldur. Böyle bir olay yaşanırsa UPS kargo şikayet takip de yapılmalıdır.

UPS KARGO İLE NASIL KARGO GÖNDERİLİR?

UPS kargo ile Türkiye’nin 81 iline hızlı ve güvenilir gönderim yapılabilir. Firma tekstilden teknolojiye, otomotivden makineye her tür sektöre lojistik ve teknolojik çözümler sunmaktadır.

UPS ile kargo gönderimi için gönderi paketlendikten sonra kurye çağırılabileceği gibi en yakın UPS şubesine de gidilebilir. Gönderinin paketlenmesi aşamasında da firmadan yardım alınabilir.

UPS’e verilen gönderilerde ertesi sabah en geç 10.00’da teslimat için Acil Ekspres, hızlı ve günü belirli gönderilerde ise standart hizmet tercih edilebilir.  Tercih edilen hizmet sonrasında yurtiçinde dolaşıma giren kargo için UPS yurtiçi kargo takip işlemi yapılarak gönderi ile ilgili anlık bilgi alınabilir.

UPS herhangi bir ücret farkı almadan kapıdan kapıya teslimat yaparken, alıcı adresinde bulunmadığında adrese 2. kez ücretsiz uğrama opsiyonu da vardır. 2.  uğrama sonrasında da teslim edilemeyen gönderiler ancak şubeden teslim alınabilir.

Öte yandan paketin alımından teslimatına kadar gönderici veya alıcıyı bilgilendirme seçenekleri de mevcuttur. Bu seçenekler arasında “kargo telsim edildi, teslim edilmediyse özel durum bilgisi” de vardır.

UPS yurtiçi gönderi hizmetlerinde pek çok ek hizmet seçeneği de sunmaktadır.

Ek hizmetler arasında satışı yapılan herhangi bir ürünün kapıdan teslim alınarak, müşteriye ürünün tahsilatı tahsilatını yaparak teslim eden “Tahsilatlı gönderi”   bulunmaktadır. UPS bu hizmet kapsamında ürün bedelini daha sonra gönderene transfer ediyor. Bu hizmet özellikle internetten satış yapan UPS müşterileri için ideal bir hizmettir.

Ayrıca zaman aralığı belirtilmiş teslimat hizmeti ile telefon ihbarlı ve randevulu teslimat da UPS’in verdiği ek hizmetler arasındadır. Kimlik kontrollü teslimat ile kişiye özel teslimat gerektiren gönderilerin teslimatı yapılırken,

gönderinin son durumu hakkında SMS  hizmeti de alınabilir. SMS ile “Teslim oldu bilgisi ve teslim edilemedi ise özel durum bildirimi” yapılmaktadır.

Ayrıca UPS geri dönüşlü gönderi hizmeti ile, ürün onarım, değiştirme ve sözleşme imzalatma gibi işlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra gönderen kişi ya da kuruluşa geri getirme taahhüdü de vermektedir.

UPS KARGO GÖNDERİRKEN SIK SORULAN SORULAR

UPS kargo gönderirken, gönderim yapacak kişilerin aklında pek çok soru vardır.  Bu sorulardan bazıları şöyledir:

  • Nasıl ve ne şekilde gönderi yapılır?
  • Kargo nasıl paketlenmelidir?
  • Kargo nasıl fiyatlandırılıyor?
  • İnternetten alıveriş yapıldığında gönderi ulaşmadıysa ne yapılmalıdır?
  • Alıcının adresinde bulunamadığı durumlarda ne yapılıyor?
  • Herhangi bir sebepten dolayı teslim alınmayan kargo ne kadar süreyle şubede bekletilir?
  • UPS Kargo’nun çalışma saatleri nelerdir?
  • Kargonun nerede olduğu nasıl öğrenilir?
  • Kargo geldiğinde kontrol etmek mümkün mü?
  • Gönderimi yasak maddeler hangileridir?

UPS KARGO FİYATLARI NE KADAR?

UPS kargo fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi firmanın internet ­sitesinden öğrenmek mümkün. Yurtiçi kargo taşımalarında, ağırlığa dayalı hesaplama ve hacimsel ağırlığa dayalı hesaplama işlemi yapılır. Hangi değer daha yüksekse kargo fiyat hesaplama o değere göre yapılır. Fiyatın hesaplanmasında kargonun gönderileceği kat edeceği mesafe de göz önüne alınır. mesafeye bağlı ücretlendirmede şehir içi, yakın hat, kısa hat, orta hat ve uzun hat Kıbrıs gönderileri göz önüne alınır. Fiyat hesaplamaya ayrıca ek hizmetler de  dahildir.

UPS kargo fiyatları 0-200 km’lik yakın için 5 kilogramda 32.39 TL, 10 kilogramda 46.85 TL iken, 1000 km ve üzerini kapsayan uzun hatta 5 kilogramda 44.27 TL, 10 kilogramda 73.52 TL ödenir.

DESİ HESAPLAMA NEDİR?

Desi hesaplama gönderinin hacimsel ağırlığını öğrenmek için yapılan işlemdir.

Formülü: Uzunluk x Genişlik x Yükseklik/ 3000’dir.

İşlemi 40x30x30 ebatlarındaki koli için yaparsak sonucu 12 olarak buluruz. Eğer 5 kilogramlık bir gönderi bu ebattaki bir kolye konulursa ücretlendirme 5 kg. üzerinden değil, yüksek olan 12 değeri üzerinden yapılacaktır.

 UPS İLE ÇALIŞAN FİRMALAR

UPS ile yurtiçine bireysel gönderiler yapılırken, şirket ağırlıklı olarak kurumsal firmalara, e-ticaret sitelerine hizmet vermektedir. Kargo gönderimlerinde UPS’i tercih eden Türk firmaları arasında; gitti gidiyor, çiçek sepeti gibi e-ticaret sitelerinin yanı sıra, Vatan Bilgisayar, Teknosa, İtopya Bilgisayar, Asus Bilgisayar,  Mudo, e-bebek, Stradivarius,Rosmann, Zara, Eveshop gibi değişik sektörlerdeki firmalar vardır.

YURTİÇİ KARGO HİZMETİ VEREN FİRMALAR VE TAKİP İŞLEMLERİ

Türkiye’de UPS dışında yurtiçi kargo hizmeti veren firmalar da var.

Bu firmalar ile gönderim yapan ya da paket bekleyenler de kargo takip işlemi yapmaktadırlar.

SÜRAT YURTİÇİ TAKİP

Sürat yurtiçi takip işlemini gönderimini Sürat Kargo ile yapanlar gerçekleştirir. Online işlemler menüsünde yer alan kargo takip sekmesine basıldığında ekrana gelen sayfada takip numarasına yada fatura numarasına göre takip seçeneğinin yanı sıra Web sipariş koduna göre sorgulama alternatifi vardır. Takip numarası, fatura numarası ya da Web sipariş kodunun kutucuğa yazılması takip için yeterlidir.

ARAS KARGO TAKİP

Aras kargo takip ise, gönderimini Aras Kargo ile yapanlar yada bu firmadan gönderi bekleyenler tarafından yapılır. Firmanın internet sitesinde ana sayfada yer alan kargo takip sekmesine basılarak işle gerçekleştirilir. Kargo takip numarasını yazarak yapılan işlem, e-ticaret takip için ayrı bir işlem olarak sayfada yer almaktadır.

MNG KARGO TAKİP

MNG kargo takip, firmanın internet sitesinde ana sayfada bilgi hizmetleri menüsünden gerçekleştirilebilir. Gönderi takip aşlığında yapılan işlem için takip numarası ya da fatura seri ve no yeterli olacaktır.  MNG’de de e-ticaret işlemlerinin takibi ayrı bir işlemdir.

YURTİÇİ KARGO TAKİP

Yurtiçi kargo takip firmanın internet sitesindeki online servisler menüsünde yer alan “Gönderi sorgula” sekmesine basılarak gerçekleştirilir. İşlem gönderi kodunun ekrandaki kutuya yazılması ile sonuçlanır.