Kategoriler: Sürat Kargo Şubeleri

Sürat Kargo Takip Sorgulama | Kargom Nerede | İletişim Bilgileri

Sürat Kargo Takip Sorgulama

Sürat kargo takip sorgulama, sipariş verdiği ürünü ya da gönderdiği paket için bu firmadan hizmet alanlar tarafından yapılan bir işlemdir. İşlem ile beklenen kargonun ne zaman geleceği ile ilgili yaklaşık bir bilgi alınabilir.

2003 yılında kurulan Sürat Kargo, 2015 yılından itibaren TMSF çatısı altında hizmet vermeye başladı. Firma 16 bölge müdürlüğü, 24 aktarma merkezi, 700’den fazla şube, 4 bin araçlık filosu, 1100 üzerinde mobil dağıtım alanı, 5 bini aşkın kadrosu ile Türkiye’nin her yerine ve dünyada 220’den fazla noktaya kargo taşıması yapmaktadır.

Bu yazımızda Sürat Kargo takip sorgulama işlemini nasıl yapılacağını detayları ile anlatacağız.

KARGOM NEREDE

“Kargom nerede” sorusu Sürat Kargo takip yapılmasına neden olan sorudur.  Bu sorunun cevabını arayanlar gönderim yapılan firmanın takip araçlarını kullanarak takip işlemini gerçekleştirirler.

“Kargom nerede” sorgulaması yapanlar bekledikleri paketin teslim edilme süresi ile ilgili en yaklaşık sonuçları alırlar. Bu hizmet sayesinde kargonun teslim edilmesi aşamasında alıcının adresinde bulunması garanti edilmiş olur. Sürat Kargo’nun sunduğu hizmetten yararlanan kullanıcıların Sürat Kargo ürün takip yapmasının altında da bu yatar.

SÜRAT KARGO TAKİP

Sürat Kargo takip işlemi yapacak olanların yapması gereken ilk iş firmanın internet sitesine girmektir.

Siteye girildiğinde üst kısımda ve ya sayfa sonunda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada “takip numarasına  “ yada “fatura numarasına” göre takip seçeneğinin yanı sıra “Web sipariş koduna” göre sorgulama alternatifi vardır. Takip numarası, fatura numarası ya da Web sipariş kodunun kutucuğa yazılması yurtiçi gönderi takip için yeterlidir.

Sürat kargo paket takip işleminin sonucu kısa bir süre içinde ekranınızda olacak ve siz siparişiniz ya da gönderiniz yola çıktı mı, transfer merkezine ulaştı mı, şubeye geldi mi gibi önemli detayları öğrenebileceksiniz.

SÜRAT KARGO TAKİP SORGULAMA

Sürat Kargo takip, gönderi takip no ile yapılabildiği gibi SMS ile de yapılabilir.

SMS ile gönderi takibi için kargo gönderimi sırasında göndericinin alıcıya ait cep telefonu numarasını vermesi ve SMS hizmetinden yararlanmak istediğini söylemek gerekiyor. Ancak bu hizmet ek bir hizmet olduğu için taşıma faturasına yansıyacaktır.

SÜRAT KARGO TAKİP İLETİŞİM

Sürat Kargo takip telefon içinse firmanın Çağrı merkezi kullanılabilir. Çağrı merkezi aracılığıyla  kargo takip yapmak içinse 0850 202 0 202 numaralı çağrı merkezi aranarak telesekreter yardımı ile veya müşteri temsilcisine bağlanarak kargonun durumu hakkında bilgi alınabilir.

Sürat kargo ile gönderim yapılma aşamasında paket teslim edilirken kargo takip numarası almayı unutan bir kullanıcı ne yapmalıdır?  Bu durumda Sürat Kargo takip numarası öğrenme zorunluluğu doğar. Bu durumda takip kodunu öğrenmek Sürat Kargo şubesine gidilebileceği gibi şube aranarak “Sürat kargo takip numaramı bilmiyorum” diyerek yardım istenebilir. Bu isteğin sonunda gerekli bilgi Sürat Kargo ekibi tarafından sağlanacaktır.  Sürat kargo takip gönderi kodu nasıl öğrenilir sorusunun cevabı böylece bulunduktan sonra gönderi takibi rahatlıkla yapılabilir.

Sürat Kargo takip ve teslimat aşamasında herhangi bir sorun yaşanması durumunda firmanın verdiği hizmet ile ilgili bir şikayet kaydı oluşturmak da hizmeti alanların başvurabileceği bir yoldur. Böyle bir olay yaşanırsa Sürat Kargo şikayet takip de yapılmalıdır.

SÜRAT KARGO İLE NASIL KARGO GÖNDERİLİR?

Sürat Kargo ile Türkiye’nin 81 iline ve yurtdışına gönderim yapılabilir.

Gönderim yapmak için, gönderi paketlendikten sonra kurye çağırılabileceği gibi en yakın Sürat Kargo şubesine de gidilip koli ya da zarf teslim edilir. Ödemesi gönderen tarafından yapılacaksa ödeme yapılır. Burada gönderen ve alıcı bilgilerin doğru ve eksiksiz verilmesi kargonun yerine ulaşması veya yerine ulaşmadığı durumda iadesi için büyük önem taşımaktadır.

Kurye çağırmak için de firman internet sitesindeki “Kurye çağır” sekmesi kullanılabilir. Sekmeye girildiğinde kargoyu gönderenin kişisel bilgileri ve adresi doğru bir şekilde verilmelidir. Böylece en yakın Sürat Kargo Şubesi bulunur. Sonraki adımda da alıcı bilgileri eksiksiz girilmelidir. Böylece kurye istediğiniz anda adresinize gelerek gönderiniz teslim alacaktır.

Sürat Kargo’nun verdiği hizmetler arasında satılan ürünün Sürat ekipleri tarafından alıcısına teslimatı sırasında, ürün bedelinin alıcıdan tahsil edilmesi ve satıcının banka hesabına aktarıldığı hizmet de bulunmaktadır.

Sürat Kargo ile gönderilen paketlerin varış noktasına ulaşma süresini de internet sitesi üzerinden hesaplamak mümkündür. Bu işlem de online işlemler menüsünden gerçekleştirilebilir. Gönderinin çıkış ve varış şehri gerekli kutuculara girilip “hesapla” butonuna basıldığında gönderinin tahmini varış süresi ile ilgili bilgi ekrana gelecektir.

SÜRAT KARGO FİYATLARI NE KADAR?

Sürat Kargo fiyatlarını firmanın internet sitesinde yer alan hesaplama aracı ile en yakın sonuçla öğrenmek mümkün.

Bu işlem için;

 • Gönderinin çıkış ili
 • Varış ili
 • Gönderi türü
 • Teslim şekli
 • sms ve sigorta istenip istenmediği bilgileri verip “ Hesapla rtuşuna basmak yeteli olacaktır.

Böylece gönderim için ne kadar ücret ödeneceği öğrenilebilir.

Ayrıca Sürat Kargo  fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgiyi firmanın internet sitesinden öğrenmek mümkün. Yurtiçi kargo taşımalarında, ağırlığa dayalı hesaplama ve hacimsel ağırlığa dayalı hesaplama işlemi yapılır. Hangi değer daha yüksekse kargo fiyat hesaplama o değere göre yapılır. Fiyatın hesaplanmasında kargonun gönderileceği kat edeceği mesafe de göz önüne alınır. Mesafeye bağlı ücretlendirmede şehir içi, yakın hat, kısa hat, orta hat ve uzun hat Kıbrıs gönderileri göz önüne alınır. Fiyat hesaplamaya ayrıca ek hizmetler de dahildir.

DESİ HESAPLAMA NEDİR?

Desi hesaplama gönderinin hacimsel ağırlığını öğrenmek için yapılan işlemdir.

Formülü: Uzunluk x Genişlik x Yükseklik/ 3000’dir.

İşlemi 40x30x30 ebatlarındaki koli için yaparsak sonucu 12 olarak buluruz. Eğer 5 kilogramlık bir gönderi bu ebattaki bir kolye konulursa ücretlendirme 5 kg. üzerinden değil, yüksek olan 12 değeri üzerinden yapılacaktır.

SÜRAT KARGO İLE ÇALIŞAN FİRMALAR

Sürat Kargo ile yurtiçine bireysel gönderiler yapılırken, kurumsal firmalar ile e- ticaret siteleri ile ve online alışveriş siteleri arasında da kargo gönderimleri için Sürat Kargo’yu tercih eden şirketler vardır. Sürat’i tercih eden firmaları arasında;

 • trendyol
 • hepsiburada,
 • n11,
 • com,
 • patırtı,
 • gitti gidiyor
 • çiçek sepeti,
 • Sefa Merve,
 • estoptan gibi şirketler bulunmaktadır.

SÜRAT KARGO İLE GÖNDERİMDE SIK SORULAN SORULAR

Sürat ile kargo gönderirken, gönderim yapacak kişilerin aklında pek çok soru vardır.  Bu sorulardan bazıları şöyledir:

 • Nasıl ve ne şekilde gönderi yapılır?
 • Kargo nasıl paketlenmelidir?
 • Kargo nasıl fiyatlandırılıyor?
 • İnternetten alıveriş yapıldığında gönderi ulaşmadıysa ne yapılmalıdır?
 • Alıcının adresinde bulunamadığı durumlarda ne yapılıyor?
 • Herhangi bir sebepten dolayı teslim alınmayan kargo ne kadar süreyle şubede bekletilir?
 • Sürat Kargo’nun çalışma saatleri nelerdir?
 • Kargonun nerede olduğu nasıl öğrenilir?
 • Kargo geldiğinde kontrol etmek mümkün mü?
 • Gönderimi yasak maddeler hangileridir?

YURTİÇİ KARGO HİZMETİ VEREN FİRMALAR VE TAKİP İŞLEMLERİ

Türkiye’de Sürat Kargo dışında yurtiçi kargo hizmeti veren firmalar da var.

Bu firmalar ile gönderim yapan ya da paket bekleyenler de kargo takip işlemi yapmaktadırlar.

UPS YURTİÇİ TAKİP

UPS yurtiçi kargo takip işlemini gerçekleştirecek olanların ilk adımı firmanın internet sitesine girmek olmalıdır.

Siteye girildiğinde üst kısımda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada ise yurt içi işlemle ve yurtdışı işlemler için iki farklı seçenek olduğu görülecektir. İşlem yurtiçi kargo işlemi olduğu için yurt içi kutucuğuna takip numarası yazılmalıdır. İşlemin son aşaması “Ara”  butonuna basmak…

ARAS KARGO TAKİP

Aras kargo takip ise, gönderimini Aras Kargo ile yapanlar yada bu firmadan gönderi bekleyenler tarafından yapılır. Firmanın internet sitesinde ana sayfada yer alan kargo takip sekmesine basılarak işle gerçekleştirilir. Kargo takip numarasını yazarak yapılan işlem, e-ticaret takip için ayrı bir işlem olarak sayfada yer almaktadır.

MNG KARGO TAKİP

MNG kargo takip, firmanın internet sitesinde ana sayfada bilgi hizmetleri menüsünden gerçekleştirilebilir. Gönderi takip aşlığında yapılan işlem için takip numarası ya da fatura seri ve no yeterli olacaktır.  MNG’de de e-ticaret işlemlerinin takibi ayrı bir işlemdir.

YURTİÇİ KARGO TAKİP

Yurtiçi kargo takip firmanın internet sitesindeki online servisler menüsünde yer alan “Gönderi sorgula” sekmesine basılarak gerçekleştirilir. İşlem gönderi kodunun ekrandaki kutuya yazılması ile sonuçlanır.