MNG Kargo Takip Sorgulama | Kargom Nerede | İletişim Bilgileri

MNG KARGO TAKİP

MNG Kargo kargo takip, yurtiçinde gönderisini bu firma ile yapan bireysel ya da kurumsal müşterilerin sık sık başvurduğu hizmetler arasında yer alır. Kullanıcılar gerçekleştirdikleri MNG kargo takip ile gönderilerinin teslim edilme durumu hakkında bilgi alırlar.

2003 yılında kurulan MNG Kargo 800’den fazla şubesi, 7 tanesi Teknolojik Aktarma Merkezi olmak üzere toplam 25 aktarma merkezi, 14 bölge müdürlüğü, 10 bine yakın çalışanı, 3 bin kara taşıma aracı ile hizmet vermektedir. MNG Kargo, Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ve dünyada 220 farklı ülkede, günde 700 bin adrese kargo taşıması yapmaktadır.

Bu yazımızda MNG Kargo takip işleminin nasıl yapılacağını detayları ile anlatacağız.

KARGOM NEREDE?

“Kargom nerede” sorusu MNG Kargo kargo takip yapılmasını sağlayan sorudur. Bu sorunun cevabını merak edenler gönderimin yapıldığı firmanın gönderi araçlarını kullanarak takip işlemini gerçekleştirirler.

“Kargom nerede” sorgulaması yapanlar bekledikleri paketin teslim edilme süresi ile ilgili en yaklaşık sonuçları alırlar. Bu hizmet sayesinde kargonun teslim edilmesi aşamasında alıcının adresinde bulunması da sağlanmış olur. MNG’nin  sunduğu hizmetten yararlanan kullanıcıların MNG Kargo ürün takip yapmasının altında da bu neden yatmaktadır.

MNG KARGO TAKİP

MNG Kargo kargo takip işlemi gerçekleştirecek olanların yapması gereken ilk iş firmanın internet sitesine girmektir.

Siteye girildiğinde üst kısımda ve ya sayfa sonunda bulunan “Bilgi Hizmetleri”  menüsünde yer alan “Gönderi takip” sekmesine tıklandığında açılan sayfadan MNG Kargo paket takibi yapılabilir. Bu işlem ile kargonuzun nerede olduğunu ve kargo hareket detaylarını anında öğrenebilirsiniz.

Gönderi takip başlığında yapılan işlem için takip numarası ya da fatura seri ve no yeterli olacaktır.  MNG’de de e-ticaret işlemlerinin takibi ayrı bir işlemdir.

MNG Kargo paket takip işleminin sonucu kısa bir süre içinde ekranınızda olacaktır. Böylece sipariş ya da gönderi yola çıktı mı, transfer merkezine ulaştı mı, şubeye geldi mi gibi önemli detayları öğrenme şansınız olacak.

Öte yandan tüm bireysel, KOBİ ve ticari MNG müşterileri online şubeye üye olarak, kurulum gerektirmeden kargo süreçlerini yönetebilir ve kargo ile ilgili her türlü işlemlerini tek bir platform üzerinden kolayca yapabilirler. Böylece yurtiçi gönderi takip yapmak da daha kolay hale gelir.

MNG KARGO TAKİP SORGULAMA

MNG kargo takip no ile sorgulama yapılabildiği gibi SMS ile de bu işlem gerçekleştirilebilir.
Göndericinin talebi üzerine, gönderdiği kargonun teslim edildiğine dair kısa mesaj ile bilgilendirilme yapılırken alıcıya da SMS gönderilir. Ek bir hizmet olduğu için bu hizmet faturaya eklenmektedir.

MNG KARGO TAKİP İLETİŞİM

MNG Kargo takip telefon içinse firmanın çağrı merkezine ulaşılabilir. Çağrı merkezi aracılığıyla kargo takip yapmak için 444 06 06 numaralı çağrı merkezi aranarak kargonun durumu hakkında bilgi alınabilir.

MNG kargo ile gönderim yapılma aşamasında paket teslim edilirken kargo takip numarası almayı unutan bir kullanıcı ne yapmalıdır? Bu durumda gönderen ya da alıcı için MNG Kargo takip numarası öğrenme zorunluluğu doğar. Bu durumda takip kodunu öğrenmek MNG Kargo şubesine gidilebileceği gibi şube aranarak “MNG kargo takip numaramı bilmiyorum” diyerek yardım istenebilir. Bu isteğin sonunda gerekli bilgi MNG Kargo çalışanları tarafından sağlanacaktır. MNG kargo takip gönderi kodu nasıl öğrenilir sorusunun cevabı böylece bulunduktan sonra gönderi takibi rahatlıkla yapılabilir.

MNG Kargo takip ve teslimat aşamasında herhangi bir sorun yaşanması durumunda firmanın verdiği hizmet ile ilgili bir şikayet kaydı oluşturmak da hizmeti alanların başvurabileceği bir yoldur. Böyle bir olay yaşanırsa MNG Kargo şikayet takip de yapılmalıdır.

MNG KARGO İLE NASIL KARGO GÖNDERİLİR?

MNG Kargo ile Türkiye’nin 81 iline ve yurtdışına gönderim yapılabilmektedir.

Gönderim yapmak için, standartlar dahilindeki gönderi uygun bir şekilde paketlenmelidir. Bu işlem sonrasında paketi alması için kurye çağırılabileceği gibi en yakın MNG Kargo şubesine de gidilip koli ya da zarf teslim edilir. Ödemesi gönderen tarafından yapılacaksa ödeme yapılır. Burada gönderen ve alıcı bilgilerin doğru ve eksiksiz verilmesi kargonun yerine ulaşması veya yerine ulaşmadığı durumda iadesi için büyük önem taşımaktadır.

Kurye çağırmak için de MNG Kargo web sitesi ve mobil uygulamasında yer alan “Kurye Çağır” alanı kullanılır. Pazar ve Cumartesi günü hariç haftanın tüm günleri saat 15:00’a kadar alım talebinde bulunabilirsiniz. Cumartesi günleri ise saat 12:00’a kadar alım yapılmaktadır.

MNG Kargo’nun verdiği hizmetler arasında öncelikli Teslimat, akşam teslimat, gün içi teslimat gibi hizmetler de bulunmaktadır.

MNG Kargo’nun bir paketi ne kadar sürede teslim edeceği gönderinin kat edeceği mesafeye bağlıdır.

MNG KARGO FİYATLARI NE KADAR?

MNG Kargo fiyatlarını firmanın internet sitesinde yer alan ücret hesaplama ile en yakın sonuçla öğrenmek mümkün.

Bu işlem için;

 • Nereden
 • Nereye
 • Gönderi türü
 • Gönderi teslim şekli
 • Gönderi teslim zamanı
 • Ek hizmet bilgilerini gerekli yerlere yazarak “Hesapla” tuşuna basmak yeterli olacaktır.

Böylece gönderim için ne kadar ücret ödeneceği öğrenilebilir.

Örneğin İzmir’den İstanbul’a bir evrak adresten alınarak, standart hizmet kapsamında adrese teslim edildiğinde 29,64 TL kargo ücreti oluşmaktadır.

Ayrıca MNG Kargo  standart taşıma fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi de  firmanın internet sitesinden öğrenilebilir. Yurtiçi kargo taşımalarında, ağırlığa dayalı hesaplama ve hacimsel ağırlığa dayalı hesaplama işlemi yapılır. Hangi değer daha yüksekse kargo fiyat hesaplama o değere göre yapılır. Fiyatın hesaplanmasında kargonun gönderileceği kat edeceği mesafe de göz önüne alınır. Mesafeye bağlı ücretlendirmede şehir içi, yakın hat, kısa hat, orta hat ve uzun hat gönderileri göz önüne alınır. Fiyat hesaplamaya ayrıca SMS ve sigorta gibi ek hizmetler de dahildir.

DESİ HESAPLAMA NEDİR?

Desi hesaplama gönderinin hacimsel ağırlığını öğrenmek için yapılan işlemdir.

Formülü: Uzunluk x Genişlik x Yükseklik/ 3000’dir.

İşlemi 40x30x30 ebatlarındaki koli için yaparsak sonucu 12 olarak buluruz. Eğer 5 kilogramlık bir gönderi bu ebattaki bir kolye konulursa ücretlendirme 5 kg. üzerinden değil, yüksek olan 12 değeri üzerinden yapılacaktır.

MNG KARGO İLE ÇALIŞAN FİRMALAR

MNG Kargo ile yurtiçine bireysel gönderiler yapılırken, kurumsal firmalar ile e- ticaret siteleri ile ve online alışveriş siteleri arasında da kargo gönderimleri için MNG Kargo’yu tercih eden şirketler vardır. MNG’yi tercih eden firmaları arasında;

 1. trendyol
 2. n11
 3. amazon türkiye
 4. hepsiburada
 5. morhipo
 6. koton
 7. procsin
 8. kitapyurdu
 9. sözcü kitapevi
 10. karaca
 11. hummel
 12. modaselvim
 13. defacto
 14. adore mobilya
 15. butigo
 16. flo
 17. hummel
 18. english home
 19. piranha bilişim
 20. yataş gibi firmalar vardır.

MNG KARGO İLE GÖNDERİMDE SIK SORULAN SORULAR

MNG ile kargo gönderirken, gönderim yapacak kişilerin aklında pek çok soru vardır.  Bu sorulardan bazıları şöyledir:

 • Nasıl ve ne şekilde gönderi yapılır?
 • MNG kargo takip gönderi kodu nasıl öğrenilir?
 • Kargo nasıl paketlenmelidir?
 • Kargo nasıl fiyatlandırılıyor?
 • İnternetten alıveriş yapıldığında gönderi ulaşmadıysa ne yapılmalıdır?
 • Alıcının adresinde bulunamadığı durumlarda ne yapılıyor?
 • Herhangi bir sebepten dolayı teslim alınmayan kargo ne kadar süreyle şubede bekletilir?
 • MNG Kargo’nun çalışma saatleri nelerdir?
 • Kargonun nerede olduğu nasıl öğrenilir?
 • Kargo geldiğinde kontrol etmek mümkün mü?
 • Gönderimi yasak maddeler hangileridir?

YURTİÇİ KARGO HİZMETİ VEREN FİRMALAR VE TAKİP İŞLEMLERİ

Türkiye’de MNG Kargo dışında yurtiçi kargo hizmeti veren firmalar da var. Bu firmalar ile gönderim yapan ya da paket bekleyenler de kargo takip işlemi yapmaktadırlar.

UPS YURTİÇİ TAKİP

UPS yurtiçi kargo takip işlemini gerçekleştirecek olanların ilk adımı firmanın internet sitesine girmek olmalıdır.

Siteye girildiğinde üst kısımda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada ise yurt içi işlemle ve yurtdışı işlemler için iki farklı seçenek olduğu görülecektir. İşlem yurtiçi kargo işlemi olduğu için yurt içi kutucuğuna takip numarası yazılmalıdır. İşlemin son aşaması “Ara”  butonuna basmak…

ARAS KARGO TAKİP

Aras kargo takip ise, gönderimini Aras Kargo ile yapanlar yada bu firmadan gönderi bekleyenler tarafından yapılır. Firmanın internet sitesinde ana sayfada yer alan kargo takip sekmesine basılarak işle gerçekleştirilir. Kargo takip numarasını yazarak yapılan işlem, e-ticaret takip için ayrı bir işlem olarak sayfada yer almaktadır.

SÜRAT KARGO TAKİP

Sürat Kargo’nun internet sitesine girildiğinde üst kısımda ve ya sayfa sonunda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada “takip numarasına“ yada “fatura numarasına” göre takip seçeneğinin yanı sıra “Web sipariş koduna” göre sorgulama alternatifi vardır. Takip numarası, fatura numarası ya da Web sipariş kodunun kutucuğa yazılması yurtiçi gönderi takip için yeterlidir.

YURTİÇİ KARGO TAKİP

Yurtiçi kargo takip firmanın internet sitesindeki online servisler menüsünde yer alan “Gönderi sorgula” sekmesine basılarak gerçekleştirilir. İşlem gönderi kodunun ekrandaki kutuya yazılması ile sonuçlanır.