Aras Kargo Takip Sorgulama | Kargom Nerede | İletişim Bilgileri

Aras Kargo Takip Sorgulama 

Aras kargo kargo takip, Türkiye sınırları içinde gönderisini bu firma ile yapan bireysel ya da kurumsal müşterilerin sık sık başvurduğu hizmetler arasında yer alır. Kullanıcılar gerçekleştirdikleri Aras Kargo takip işlemi ile gönderilerinin teslim edilme durumu hakkında bilgi alırlar.

1989 yılında faaliyete geçen Aras Kargo bugün 13 bölge müdürlüğü, 29 transfer merkezi, 900’e yakın şube, 4 binden fazla araç filosu, 14 bine yaklaşan çalışan sayısı ile her ay 12 milyon kişi ve kuruma hizmet veren bir kargo taşıma firmasıdır. Firma, Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde yaklaşık bin 500’ü aşkın yerleşim birimine hizmet vermektedir.

Bu yazımızda Aras Kargo takip işleminin nasıl yapılacağını detayları ile anlatacağız.

KARGOM NEREDE?

“Kargom nerede”  diye merak eden kullanıcılar Aras Kargo kargo takip yaparak bu soruya cevap alabilirler. Sorunun cevabını merak edenler gönderimin yapıldığı firmanın gönderi araçlarını kullanarak takip işlemini gerçekleştirirler.

“Kargom nerede” sorgulaması yapanlar bekledikleri paketin teslim edilme süresi ile ilgili en yaklaşık sonuçları alırlar. Bu hizmet sayesinde kargonun teslim edilmesi aşamasında alıcının adresinde bulunması da sağlanmış olur. Aras Kargo’nun sunduğu gönderi hizmetinden yararlanan kullanıcıların Aras Kargo ürün takip yapmasının altında da bu neden yatmaktadır.

ARAS KARGO TAKİP

Aras Kargo kargo takip işlemi gerçekleştirecek olanların yapması gereken ilk iş firmanın internet sitesine girmektir.

Siteye girildiğinde ana sayfada yer alan “Kargo takip“ sekmesine tıklandığında  kullanıcıların karşısına 2 kutucuk çıkacak. İlk kutucuk kargo takip numarası yazılarak yurtiçi gönderi takip yapılabilmesini sağlayan kutucuktur.

İkinci kutucuk ise e-ticaret takip için ayrılan kısımdır. Burada alışveriş yapılan e-ticaret sitesi seçilip takip no’su yazıldığında Aras kargo paket takip yapılabilir.

Bu işlem ile kargonuzun nerede olduğunu ve kargo hareket detaylarını öğrenebilirsiniz.

Aras kargo takip işleminin sonucu kısa bir süre içinde ekranınızda olacaktır. Böylece sipariş ya da gönderi yola çıktı mı, transfer merkezine ulaştı mı, şubeye geldi mi gibi önemli detayları öğrenme şansınız olacak.

ARAS KARGO TAKİP SORGULAMA

Aras kargo takip no ile sorgulama yapılabildiği gibi akıllı telefonlara indirilebilen “Aras Kurye” aplikasyonu ve SMS ile de bu işlem gerçekleştirilebilir. Göndericiye SMS, alıcıya SMS ve sevk SMS hizmetinden faydalanmak için Aras kuryesine ya da müşteri temsilcisine bilgi vermek yeterli. Talep oluşturulduğunda Aras kargo ürün takip bu yolla da yapılabilir.

ARAS KARGO TAKİP İLETİŞİM

Aras Kargo takip telefon içinse firmanın çağrı merkezine ulaşılabilir. Çağrı merkezi aracılığıyla kargo takip yapmak için 444 025 52numaralı çağrı merkezi aranarak kargonun durumu hakkında bilgi alınabilir.

Aras Kargo ile gönderim yapılma aşamasında paket teslim edilirken kargo takip numarası almayı unutan bir kullanıcı ne yapmalıdır? Bu durumda gönderen ya da alıcı için Aras kargo takip numarası öğrenme zorunluluğu doğar. Bu durumda takip kodunu öğrenmek Aras Kargo şubesine gidilebileceği gibi şube aranarak “Aras kargo takip numaramı bilmiyorum” diyerek yardım istenebilir. Bu isteğin sonunda gerekli bilgi Aras çalışanları tarafından sağlanacaktır. Aras kargo takip gönderi kodu nasıl öğrenilir sorusunun cevabı böylece bulunduktan sonra gönderi takibi rahatlıkla yapılabilir.

Aras Kargo takip ve teslimat aşamasında herhangi bir sorun yaşanması durumunda firmanın verdiği hizmet ile ilgili bir şikayet kaydı oluşturmak da hizmeti alanların başvurabileceği bir yoldur. Böyle bir olay yaşanırsa Aras Kargo şikayet takip de yapılmalıdır.

ARAS KARGO İLE NASIL KARGO GÖNDERİLİR?

Aras Kargo ile Türkiye’nin 81 iline ve ilçelerine gönderim yapılabilmektedir.

Kurye çağırma hizmetini internet üzerinden ve çağrı merkezi aracılığı talep edebileceğiniz gibi k paketi herhangi bir şubeye kendiniz de teslim edebilirsiniz.

Gönderim yapmak için, standartlar dahilindeki gönderi uygun bir şekilde paketlenmelidir. Bu işlem sonrasında paket kuryeye ya da en yakın şubeye teslim edilir. Ödemesi gönderen tarafından yapılacaksa ödeme yapılır. Burada gönderen ve alıcı bilgilerin doğru ve eksiksiz verilmesi kargonun yerine ulaşması veya yerine ulaşmadığı durumda iadesi için büyük önem taşımaktadır.

Adresten alım taleplerinin hafta içi 17.00’ye, cumartesi günleri ise 15.30’a kadar iletilmesi gerekmektedir.

Ertesi sabah erken teslim edilmesi gereken, önemli acil kargolar için “Aras Günaydın”  hizmeti veren firma bu gönderiyi ertesi sabah en geç 10.00’da  alıcısına teslim etme taahhüdü veriyor.

Aras Kargo’nun verdiği hizmetler arasında satılan ürünün Aras ekipleri tarafından alıcısına teslimatı sırasında, ürün bedelinin alıcıdan tahsil edilmesi ve satıcının banka hesabına aktarıldığı hizmet de bulunmaktadır.

“Aras Randevulu” hizmeti alan göndericiler ise, paketin teslimi için gün ya da saat seçebilmektedirler.

Aras gönderisinin kaç günde teslim edileceğini ana sayfadaki “Kaç günde” butonuna basarak öğrenebilirsiniz. Paketin çıkış ve varış ili yazıldığında ortalama teslim günü ekranda belirmektedir. Örneğin Ankara- Bolu arası 1 iş gününde teslimat yapılabilirken, Ankara-Diyarbakır arası teslimat için 2 gün verilmektedir.

ARAS KARGO FİYATLARI NE KADAR?

Aras Kargo fiyatlarını firmanın internet sitesinde yer alan ücret hesaplama aracı ile en yakın sonuçla öğrenmek mümkün.

Bu işlem için;

 • Çıkış ili- ilçesi-
 • Varış ili-ilçesi
 • Gönderi türü
 • Gönderi teslim şekli
 • Gönderi teslim zamanı
 • Ek hizmet bilgilerini gerekli yerlere yazarak “Hesapla” tuşuna basmak yeterli olacaktır.

Böylece gönderim için ne kadar ücret ödeneceği öğrenilebilir.

Ayrıca Aras kargo yurt içi fiyat listesine de firmanın internet sitesinden ulaşılabilir.

Yurtiçi kargo taşımalarında, ağırlığa dayalı hesaplama ve hacimsel ağırlığa dayalı hesaplama işlemi yapılır. Hangi değer daha yüksekse kargo fiyat hesaplama o değere göre yapılır. Fiyatın hesaplanmasında kargonun gönderileceği kat edeceği mesafe de göz önüne alınır. Mesafeye bağlı ücretlendirmede şehir içi, yakın hat, kısa hat, orta hat ve uzun hat gönderileri göz önüne alınır.

DESİ HESAPLAMA NEDİR?

Desi hesaplama gönderinin hacimsel ağırlığını öğrenmek için yapılan işlemdir.

Formülü: Uzunluk x Genişlik x Yükseklik/ 3000’dir.

İşlemi 40x30x30 ebatlarındaki koli için yaparsak sonucu 12 olarak buluruz. Eğer 5 kilogramlık bir gönderi bu ebattaki bir kolye konulursa ücretlendirme 5 kg. üzerinden değil, yüksek olan 12 değeri üzerinden yapılacaktır.

ARAS KARGO İLE ÇALIŞAN FİRMALAR

Aras Kargo ile yurtiçine bireysel gönderiler yapılırken, kurumsal firmalar ile e- ticaret siteleri ile ve online alışveriş siteleri arasında da kargo gönderimleri için Aras Kargo’yu tercih edenler vardır. Aras’ı tercih eden firmaları arasında;

 1. amazon
 2. colins
 3. decathlon
 4. emsan
 5. evidea
 6. gelmekuzere
 7. dhl
 8. hepsiburada
 9. trendyol
 10. kaft
 11. kahve dünyası
 12. kitapalalim
 13. sateenlife
 14. lcw
 15. madamecoco gibi firmalar vardır.

ARAS KARGO İLE GÖNDERİMDE SIK SORULAN SORULAR

Aras ile kargo gönderirken, gönderim yapacak kişilerin aklında pek çok soru vardır.  Bu sorulardan bazıları şöyledir:

 1. Nasıl ve ne şekilde gönderi yapabilirim?
 2. Kargo nasıl paketlenmelidir?
 3. Kargo nasıl takip edilir?
 4. Saat kaça kadar şubeye kargo teslim edilebilir
 5. Kargo nasıl fiyatlandırıyor?
 6. Taşınması yasak kargolar nelerdir?
 7. Gönderi kaç gün içinde alıcısına teslim ediliyor?
 8. Aynı gün teslimat söz konusu olur mu?
 9. Alıcı adresinde bulunamadığında ne yapılıyor?
 10. Kargo sigortalanıyor mu?


YURTİÇİ KARGO HİZMETİ VEREN FİRMALAR VE TAKİP İŞLEMLERİ

Bu soruların cevapları da firmanın internet sitesinde yer almaktadır.Türkiye’de Aras Kargo dışında da yurtiçi kargo hizmeti veren firmalar da var.Bu firmalar ile gönderim yapan ya da paket bekleyenler de kargo takip işlemi yapmaktadırlar.

UPS YURTİÇİ TAKİP

UPS yurtiçi kargo takip işlemini gerçekleştirecek olanların ilk adımı firmanın internet sitesine girmek olmalıdır.

Siteye girildiğinde üst kısımda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada ise yurt içi işlemle ve yurtdışı işlemler için iki farklı seçenek olduğu görülecektir. İşlem yurtiçi kargo işlemi olduğu için yurt içi kutucuğuna takip numarası yazılmalıdır. İşlemin son aşaması “Ara”  butonuna basmak…

MNG KARGO TAKİP

MNG kargo takip, firmanın internet sitesinde ana sayfada bilgi hizmetleri menüsünden gerçekleştirilebilir. Gönderi takip aşlığında yapılan işlem için takip numarası ya da fatura seri ve no yeterli olacaktır.  MNG’de de e-ticaret işlemlerinin takibi ayrı bir işlemdir.

SÜRAT KARGO TAKİP

Sürat Kargo’nun internet sitesine girildiğinde üst kısımda ve ya sayfa sonunda bulunan online işlemler menüsüne girerek açılan sayfadan gönderi takibi sekmesi tıklanmalıdır. Sekmeye tıklandığında açılan sayfada “takip numarasına“ yada “fatura numarasına” göre takip seçeneğinin yanı sıra “Web sipariş koduna” göre sorgulama alternatifi vardır. Takip numarası, fatura numarası ya da Web sipariş kodunun kutucuğa yazılması yurtiçi gönderi takip için yeterlidir.

YURTİÇİ KARGO TAKİP

Yurtiçi kargo takip firmanın internet sitesindeki online servisler menüsünde yer alan “Gönderi sorgula” sekmesine basılarak gerçekleştirilir. İşlem gönderi kodunun ekrandaki kutuya yazılması ile sonuçlanır.